AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

ELEKTRONIKA

OBWODY DRUKOWANE

PROGRAMY KOMPUTEROWE

Zrealizowałem między innymi:

Technika póżniowa - bardzo ciekawa robota. Dla jednej z firm robiłem sterowanie (wlaściwie całą elektrykę) dla różnych urządzeń próżniowych. W zasadzie byly to komory próżniowe różniące się wielkością i rodzajem próżni. Również przeznaczeniem, a co się z tym wiąże elementami wewnątrz i zewnątrz komory.
Bardzo rygorystycznie należało kontrolować określone parametry w dość "paradoksalnym" środowisku.


Szklarnia - duży obiekt - regulacja wilgotności gleby (pomiar wielopunktowy, wyciąganie średniej), temperatury powietrza zsynchronizowane z kotłownią (pomiar wielopunktowy, wyciąganie średniej), sterowanie sekcji uchylnych dachów szklarni w celu wietrzenia bądź obniżenia temperatury, sterowanie przysłon przeciwsłonecznych, sygnalizacja alarmowa w przypadku przekroczenia wartości skrajnych, awaryjne funkcje systemu w takich sytuacjach.


Pieczarkarnia - duży obiekt - wielopunktowy pomiar i regulacja temperatury podłoża z wyciąganiem średniej, wielopunktowy pomiar i regulacja wilgotności względnej powietrza z wyciąganiem średniej, programowe programowe sterowanie oświetleniem, programowe sterowanie wentylacją, sygnalizacja alarmowa w przypadku przekroczenia wartości skrajnych, awaryjne funkcje systemu w takich sytuacjach.


Kotłownia miałowa z kotłami o rusztach ruchomych 12.5Gcal - duży obiekt (4 piętra, bok budynku ok.150m) - pomiar i regulacja temperatury wody wyjściowej z poszczególnych kotłów jak też sumarycznie z całej kotłowni - tu z zastosowaniem podmieszania wody wyjściowej z powrotną, pomiar i regulacja ciśnienia wody w obiegu zarówno w plusie jak i w minusie, pomiar i regulacja natężenia przepływu wody w rurociągach, kontrola płomienia, pomiar i rejestracja istotnych parametrów - temperatury w kluczowych miejscach kotłów i kotłowni, poziom dwutlenku węgla w spalinach, natężenie przepływu wody wyjściowej itp. Sygnalizacja alarmowa przekroczenia wartości skrajnych, awaryjne funkcje systemu w takich sytuacjach. Ponadto stacja uzdatniania wody.


Mieszalnia pasz - duży obiekt - wagi automatyczne (dozowanie komponentów), rozbudowany system przenośników i podajników różnego rodzaju wzajemnie zależnych. Ponadto suszarnia do zboża - główny element to palnik olejowy dużej mocy - automatyczny zapłon, kontrola płomienia, regulacja temperatury w kolumnie o wysokości około czterech pięter.


Wtryskarki do tworzyw sztucznych - maszyny o dość wyśrubowanych parametrach: wysokie ciśnienia oleju i wtrysku, wysokie temperatury ciekłego tworzywa, duże natężenia prądu zasilającego - wielopunktowy pomiar i regulacja temperatury różnych parametrów, sterowanie ruchami maszyny ze szczególnym uwzględnieniem kontroli położeń zarówno skrajnych jak i pośrednich oraz ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pracy.
Robiłem m.in. sterowania do maszyn typu "Battenfeld" , "Engel", "Arburg", "Kuasy", jak również własnej produkcj.


Maszyny do produkcji okien PCV i ALU - piły wielogłowicowe do cięcia profili PCV, zgrzewarki jedno, dwu i czterogłowicowe, zaczyszczarki do naroży, automaty do cięcia i frezowania profili. Przez pewien czas pracowałem nawet w serwisie firmy produkującej tego typu urządzenia. Projektowałem i wykonywałem sterowania do wszystkich tych maszyn. Większość to było sterowanie za pomocą komputera, ponieważ ten sposób znacznie ułatwia sterowanie i daje większe możliwości zapamiętywania standardowych, powtarzających się ustawień - są one zapamiętywane w lokalnej bazie danych. Łączność pomiędzy komputerem a maszyną za pośrednictwem portu RS232 zapewnia opracowany przeze mnie moduł oparty na mikrokontrolerze. Przez pewien czas pracowałem dla kilku firm zajmujących się sprowadzaniem tego typu używanych maszyn zza granicy. Tak się dzieje, że podczas gdy strona mechaniczna maszyny jest OK bądź wymaga niewielkiego remontu, strona elektryczna jest już całkiem do niczego i nadaje się tylko na śmietnik. Tak więc projektowałem i robiłem całkiem nowe, i dotyczy to nie tylko maszyn do okien, ale również innych.


Urządzenia i maszyny dla przemysłu spożywczego - maszyny dozujące, dozująco - pakujące, maszyny do produkcji "fixów" herbacianych, ziołowych i innych, linie technologiczne transportujące, mieszające i pakujące - i nie tylko takie. Wykonywałem także projekty i urządzenia sterujące do maszyn nie będących w głównej ofercie firmy, np. urządzenie do porcjowania i pakowania torfu.
Jak wspomniałem powyżej - do moich obowiązków należało zaprojektować, zainstalować i uruchomić system/maszynę/urządzenie.


Pracowałem dla kilku firm sprowadzających różne używane maszyny z zagranicy i dorabiałem do nich nową część elektryczną. Jak wspomniałem wcześniej - część mechaniczna maszyn i urządzeń często jest w niezłym stanie i wymaga tylko niewielkiej renowacji, podczas gdy część elektryczna jest już do niczego. Albo jest zniszczona, albo przestarzała, albo jedno i drugie. Dzięki zastosowaniu nowej maszyna zyskuje drugą młodość i - ma się rozumieć - cenę.
W większości przypadków - odnosi to się także do poprzednich punktów - wykonywałem całą część elektryczną - a więc układy elektroenergetyczne i układy sterowania i automatyki. Zdarzało mi się również projektować i wykonać pneumatykę - wyspy zaworowe, siłowniki i wszystko co się z tym wiąże.


I inne.